Co warto wiedzieć na temat BIKu

W powszechnej świadomośći Biuro Informacji Kredytowej wywołuje wyłącznie negatywne skojarzenia. Trudno się dziwić, od wielu lat spora rzesza konsumentów dostaje negatywną decyzję kredytową właśnie z powodu "złego BIKu". To oczywiście skót myślowy, BIK nie jest rejestrem negatywnych Dłużników, a jedynie instytucją zbierającą informacje o wszystkich zobowiązaniach Klientów.

Co istotne te informacje dotyczą zarówno umów spłacanych regularnie, jak i tych z opóźnieniami. To właśnie umowy z opóźnieniami w spłacie powyżej 60 dni są najczęstszą przyczyną odmowy udzielenia kredytu/pożyczki. Instytucje finansowe "boją" się bowiem pożyczać pieniądze ludziom, którzy mieli w przeszłości problemy z terminową spłatą zadłużenia.

Przetwarzanie danych

Wizerunku Biura Informacji Kredytowej nie poprawia także okres przetwarzania danych w umowach wprawdzie spłaconych, ale z opóźnieniem powyżej 60 dni.
Przypomnijmy: gdy osoba "nie wykonała zobowiązania lub dopuściła się zwłoki powyżej 60 dni w spełnieniu świadczenia wynikającego z umowy zawartej z bankiem lub inną instytucją ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów, a po zaistnieniu tych okoliczności upłynęło co najmniej 30 dni od poinformowania tej osoby przez bank lub inną instytucję ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów o zamiarze przetwarzania dotyczących jej informacji stanowiących tajemnicę bankową, bez jej zgody" - Bank ma wówczas prawo do przetwarzania takich danych bez zgody Klienta przez 5 lat od spłaty zobowiązania.

Co do zasady w przypadku takich opóźnień trudno uzyskać kredyt aż przez 5 następnych lat. Kara za wcześniejsze problemy z płatnościami w kredytach/pożyczkach jest surowa, trudno się zatem dziwić, że Polacy chętnie korzystają z parabankowych instytucji finansowych, które w większości nie korzystają z Biura Informacji Kredytowej.

Poprawa historii kredytowej w raporcie BIK

Oczywiście można spróbować bezpłatnie poprawić swoją historię w BIKu , wystarczy skierować odpowiednie pismo do instytucji finansowej (oczywiście dopiero po spłacie konkretnej umowy kredytu/pożyczki).

W przypadku umów z opóźnieniami w spłacie poniżej 60 dni nie stanowi to żadnego problemu - po otrzymaniu wniosku Klienta, Bank ma obowiązek przenieść informacje o wskazanej umowie do tzw. części statystycznej w raporcie BIK (widocznej wyłącznie przez Klienta, ale nie przez instytucje finansowe).

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku umów, które z uwagi na opóźnienia teoretycznie będą widniały na raporcie BIK przez okres 5 lat (w części widocznej dla Banków). Klient może wówczas podnieść, że nie został poinformowany na piśmie o wspomnianym zamiarze przetwarzania danych przez 5 lat (istnieje spora szansa, że Bank nie będzie w stanie udowodnić faktu skutecznego poinformowania Klienta, przeważnie chodzi o potwierdzenie odbioru przesyłki z insytucji finansowej).

(Źródło: PRNews.pl)

1 komentarz:

  1. Mi wystarczy wiedzieć tylko to, że w miejscu tym dowiemy się o naszej zdolności kredytowej itp. Udało mi się ostatnio uzyskać fajny raport https://www.cashbill.pl/blog/platnosci-mobilne/10-najpopularniejszych-bankow-i-ich-aplikacje-mobilne/ gdzie przedstawione jest 10 banków, których klienci z powodzeniem używają aplikacji mobilnych swojego banku.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.