Co to jest BLIK? Jak działa i czy jest bezpieczny w skrócie.



Co to jest BLIK?
BLIK to sposób płatności dostępny w aplikacji mobilnej Alior Banku, Banku Millennium, BZ WBK, ING Banku Śląskiego, mBanku, PKO Banku Polskiego, Getin Banku, a także T-Mobile Usługi Bankowe, Orange Finanse, Raiffeisen Polbank i Credit Agricole.

Co umożliwia BLIK?
BLIK umożliwia:
dokonanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych,
wypłatę i wpłatę gotówki w bankomatach/wpłatomatach
natychmiastowe przelewy na numer telefonu pomiędzy klientami różnych banków (Przelew na telefon),
generowanie czeków BLIK (9-cio cyfrowy kod) służących do dokonywania płatności i wypłaty gotówki z bankomatów

Kto może korzystać z BLIKA?
Z BLIKA mogą korzystać wszyscy posiadacze aplikacji banków, które udostępniają BLIKA. Współpracujące banki to: Alior Bank, Bank Millennium, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, Orange Finanse, Raiffeisen Polbank i Credit Agricole..

Jak zacząć korzystać z BLIKA?
Należy pobrać na telefon aplikację mobilną banku, w którym posiadamy konto, ważne aby wcześniej sprawdzić, czy nasz bank udostępnia swoim klientom BLIKA.

Na jakich telefonach działa BLIK?
BLIK działa na smartfonach z oprogramowaniem Android, iOS oraz Windows Phone. Do korzystania z BLIKA niezbędne jest połączenie z Internetem (pakiet danych lub wi-fi).

Czy BLIK jest bezpieczny?
Zarówno usługa płatności BLIK jak i sama aplikacja posiadają szereg niezbędnych zabezpieczeń: po pierwsze, osoba pobierająca aplikację bankową z BLIKIEM musi zostać w odpowiedni sposób zweryfikowana przez bank, tak aby bank mógł przypisać pobraną aplikację do jej rachunku bankowego. Sposób weryfikacji zależy od banku, którego aplikację pobieramy, może to być np. połączenie z CallCenter, weryfikacja w bankowości elektronicznej lub kod wysyłany poprzez SMS.
Drugim parametrem bezpieczeństwa jest mechanizm dostępu do aplikacji – taki jak np. PIN, odcisk palca lub hasło. Bez nich nie będziemy w stanie dostać się do aplikacji banku.
Kod potrzebny do przeprowadzenia transakcji jest generowany i zarządzany centralnie przez Polski Standard Płatności, operatora BLIKA. Zapewnia to unikalność jednorazowego kodu, który jest przypisany do użytkownika i ważny tylko przez 2 minuty. Sam BLIK, jako usługa, nie przechowuje żadnych danych użytkownika, które mogłyby zostać wykradzione, przechwycone i wykorzystane w innej transakcji.
Prośba o akceptację płatności, którą użytkownik widzi w swojej aplikacji, zawiera szczegółowe dane transakcji – co najmniej kwotę i odbiorcę płatności, a to kolejny ważny mechanizm bezpieczeństwa. Wypłaty z bankomatów, transakcje w internecie i płatności w sklepach stacjonarnych powyżej 50 PLN muszą być dodatkowo potwierdzone przez użytkownika PINem (chyba, że bank udostępnia klientom zarządzanie takimi limitami). Podawanie danych czy kontakt fizyczny instrumentu płatniczego z terminalem lub bankomatem nie jest wymagany.

Jakie są opłaty za korzystanie z BLIKA?
Ceny za korzystanie z BLIKA znajdują się w tabeli opłat i prowizji banku, z którego aplikacji korzystamy.

Gdzie mogę płacić BLIKIEM?
BLIKIEM możesz płacić w sklepach internetowych i stacjonarnych.

W sklepach internetowych BLIK zwykle pojawia się jako jedna z wielu opcji na etapie wyboru metody płatności w trakcie zakupów. Jeśli BLIK nie występuje jako jedna z metod płatności, sprawdź, czy nie znajduje się pod logo integratorów płatności. Sklepy stacjonarne udostępniające BLIKA oznaczone są naklejką Blik logo, możesz też zapytać sprzedawcę, czy sklep przyjmuje płatności BLIKIEM

W których bankomatach mogę wypłacić gotówkę BLIKIEM?
BLIKIEM możesz wypłacać pieniądze z większości bankomatów w Polsce. Są to bankomaty własne banków (BZ WBK, ING Banku Śląskiego, Banku Millennium, PKO Banku Polskiego) udostepniających BLIKA, bankomaty sieci Euronet, PlanetCash, IT Card i BPS.

W których bankomatach mogę wpłacać pieniądze BLIKIEM ?
Usługa dostępna jest dla klientów ING Banku Śląskiego we wpłatomatach ING Banku Śląskiego.

Co zrobić jeśli zgubię telefon z zainstalowaną aplikacją banku?
Należy niezwłocznie poinformować swój bank i zablokować aplikację kanałem bankowości elektronicznej banku. Jeżeli Twój telefon umożliwia zdalne wyczyszczenie jego zawartości, w trosce o swoje dane przechowywane na telefonie, skorzystaj również z tej funkcji. Pamiętaj również o tym, aby dostęp do swojego telefonu zabezpieczać hasłem lub pinem, co w przypadku jego zgubienia zmniejsza ryzyko dostępu do danych przez osobę nieuprawnioną.

Czy w każdym banku BLIK działa tak samo?
Każdy z banków udostępniania podstawowe funkcje systemu, czyli kod BLIK, który służy do płacenia w sklepach internetowych i stacjonarnych oraz wypłacania gotówki z bankomatów. Kod BLIK zawsze składa się z sześciu cyfr, jednak jego umiejscowienie w aplikacjach poszczególnych banków może się nieco różnić. Natomiast, dostępność funkcji: wpłacanie gotówki, przelewy na numer telefonu oraz generowanie czeków zależy od tego co dany bank udostępnia swoim klientom. Również limity ilościowe i kwotowe dla transakcji mobilnych BLIK ustalane są indywidualnie przez banki.

Gdzie powinienem zgłosić nieudaną transakcję?
Właściwą instytucją jest bank, którego aplikacja została użyta do dokonania transakcji. To bank posiada wszelkie informacje i szczegóły dotyczące transakcji, w związku z powyższym, jedynie on może podjąć skuteczne działania reklamacyjne.

Czy na jednym telefonie można mieć aplikacje kilku banków? Na którą aplikację w tej sytuacji przyjdzie przelew na numer telefonu?
Tak, możliwe jest korzystanie z aplikacji różnych banków na tym samym telefonie. Przelew na numer telefonu przyjdzie na ten numer rachunku, który Klient ustawi jako domyślny.

Co, jeśli zrobię przelew na numer telefonu, osobie, która nie korzysta z płatności mobilnych (jej numer nie jest jeszcze zarejestrowany w bazie)?
Klient zlecający przelew otrzyma informację od swojego banku, że odbiorca przelewu nie jest zarejestrowany. Bank może w tej sytuacji zaproponować Klientowi zlecającemu przelew, że powiadomi odbiorcę o tym, że taki przelew czeka na odebranie. Aby otrzymać przelew, jego odbiorca powinien postąpić zgodnie ze wskazówkami banku. Jeśli tego nie zrobi w określonym czasie, środki wrócą do nadawcy. Klient może też skontaktować się z odbiorcą przelewu i namówić go do zarejestrowania swojego numeru telefonu, aby mógł odbierać przelewy na numer telefonu.

Źródło: blikmobile.pl
Foto: freepik.com

Załóż konto w banku i korzystaj z BLIK



42 komentarze:

  1. Bardzo przydatny wpis. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Moim zdaniem BLIK, albo jakaś konkurencja, której przypadkiem sie uda go wchłonąć, to przyszłość bankowości. Taki FAST FOOD wśród bankowości mobilnej ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeżeli decydujemy sie na korzystanie z BLIKa zdecydowanie warto zabezpieczyć nasz telefon odciskiem palca, albo kodem. To oczyiwscie dla kogoś z umiejętnościami nie będzie dużym problemem, ale z pewnością wydłuży czas, w którym będzie można zablokować aplikację.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Marcin Żyrkowski4 września 2018 19:42

    Jak dla mnie rozwiązanie płatności Blik https://www.cashbill.pl/platnosci/blik jest jednym z tych, które są najlepsze w formach płatności. W szczególności kiedy prowadzimy swój biznes online i chcemy dla naszych użytkowników urozmaicić system płatności.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prowadząc biznes w sieci warto jest również zainteresować się wyborem odpowiednich metod wysyłki. Dobrym pomysłem będzie tutaj skorzystanie z rozwiązania biznesowego jakim jest Sendit. Za jego pomocą możemy nadać jednocześnie wiele paczek, korzystając z ofert różnych firm kurierskich. Dodatkowo dzięki licznym funkcjonalnościom np. https://www.sendit.pl/sledzenie-przesylek/ usprawnimy wszystkie procesy związane z wysyłką. Integracja sklepu z Sendit jest bardzo opłacalna i pozwala na znaczne zminimalizowanie kosztów przesyłek.

      Usuń
  7. Treściwy artykuł. Zebrane informacje są bardzo przydatne i zrozumiałe. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  8. Dobrze, ze tutaj trafiłem. Szukałem takich informacji! Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  9. Super wpis! Przydatne wiadomości i porady.

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetny blog! Bardzo lubię tego typu tematykę.

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo ciekawe informacje. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  12. Pomocne wskazówki. Przydadzą mi się te informacje.

    OdpowiedzUsuń
  13. Blik to bardzo ciekawa sprawa. Dzięki za dokładne wyjaśnienie tematu.

    OdpowiedzUsuń
  14. Korzystanie z BLIK-a jest bardzo wygodnym rozwiązaniem stosowanym coraz częściej przez użytkowników. Trzeba więc przyznać, że wprowadzenie takiej formy płatności do sklepu zwiększyć może również liczbę klientów ;)

    OdpowiedzUsuń
  15. Z pewnością ten system płatniczy jest bardzo wygodny, gdyż nie musimy mieć karty aby z niego skorzystać. Niestety działa on tylko w Polsce i to jest największy minus. Dlatego tak bardzo przydatna okazuje się karta wielowalutowa https://www.igoriacard.com jeśli często wybieramy się za granicę i chcemy w bezpieczny sposób realizować nasze płatności.

    OdpowiedzUsuń
  16. Bardzo ciekawy artykuł i również zgadzam się że płacenie blikiem jest bardzo wygodne.

    OdpowiedzUsuń
  17. Ogólnie Blik jest bardzo fajnym rozwiązaniem jednak dla mnie ma jeden duży minus. Niestety ale akceptowane w nim są tylko płatności u nas w kraju. Dlatego ja zdecydowałem się na wdrożenie płatności walutowych https://www.przelewy24.pl/metody-platnosci/platnosci-walutowe aby klienci z zagranicy również mieli swobodę płacenia w swoich lokalnych walutach.

    OdpowiedzUsuń
  18. Ja korzystam z blika i jestem bardzo zadowolona. Nigdy nie czułam żadnego niebezpieczeństwa.

    OdpowiedzUsuń
  19. Blik to bardzo wygodne rozwiązanie. Sam korzystam i nigdy się nie zawiodłem :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Ja również bardzo sobie cenię ten wynalazek. Przydatny w codziennym życiu.

    OdpowiedzUsuń
  21. Tak na dobrą sprawę jest to całkiem fajne rozwiązanie i szkoda trochę, że dostępne na razie dla polskich złotych. Ja bardzo często korzystam z kantoru internetowego Cinkciarz.pl i jestem zdania, że wymian walut w tym miejscu jest najbardziej opłacalna. Gdyby jeszcze blik się otworzył na waluty obce to byłoby super.

    OdpowiedzUsuń
  22. Szczerze mówiąc przez bardzo długi czas obawiałam się blika a konkretnie tego, że ktoś przechwyci moje dane podczas płatności lub co gorsza, gdy zgubie telefon. Doceniłam go dopiero, gdy sytuacja zmusiła mnie do płatności blikiem. Polecam ten blog http://finansowysukces.pl/ jeśli interesujecie się finansami.

    OdpowiedzUsuń
  23. Dość pobłażliwe podchodziłem do Blika mając zawsze pod ręką kartę płatniczą, aż do czasu. Dokładnie dwa tygodnie temu mojej żonie brakło gotówki na karcie którą ma wyłącznie do opłacania zakupów - karta ze zwrotem %. Panika spora zakupy spakowane, a na koncie nie wystarczająca kwota wycofanie zakupów to też trochę zamieszania bo nie da się tylko części anulować do odpowiedniej kwoty która ma się na koncie. Wiec telefon do mnie jako koło ratunkowe i wówczas ja cały na biało podaje kod do blika - sytuacja uratowana.
    Sporo ciekawych informacji o oszczędzaniu jak również innowacjach finansowych na blogu. https://abcportfela.pl

    OdpowiedzUsuń
  24. Bardzo pomocne wskazówki. Blik to faktycznie ogromne udogodnienie płatności internetowych. Sama chętnie z niego korzystam podobnie jak z przelewów natychmiastowych Express Elixir. To niewątpliwie połączenie wygody, szybkości transakcji, ale również bezpieczeństwa.

    OdpowiedzUsuń
  25. Jeśli o płatności chodzi to rozwiązania są bardzo różnorodne. Gdybyście płacili za jakieś usługi czy towary przez internet i spotkacie się z systemem https://bluemedia.pl/oferta/platnosci/platnosci-online , to o swoją transakcję możecie być spokojni. To bezpieczny system, a sama płatność tylko chwilkę zajmuje.

    OdpowiedzUsuń
  26. Szukałam takiego wpisu. Treściwy artykuł. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  27. Trzeba uważać na bezpieczeństwo w sieci i nie podawać nikomu kodu do BLIKa.

    OdpowiedzUsuń
  28. Blik bardzo ułatwia wykonywanie płatności. Sam często korzystam z tej funkcji.

    OdpowiedzUsuń
  29. Wszystko co należy wiedzieć na temat Blika w jednym miejscu. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  30. Bardzo pomocny wpis, czekam na kolejne!

    OdpowiedzUsuń
  31. człowiek każdego dnia uczy się nowych rzeczy, polecę tego bloga znajomym.

    OdpowiedzUsuń
  32. Świetny i bardzo wartościowy wpis. Podoba mi się.

    OdpowiedzUsuń
  33. Zarządzaj czasem! Wypróbuj kalkulatora przelewów. Wprowadź dane, a poznasz dokładną datę otrzymania środków. Planuj swoje finanse z pewnością – skorzystaj teraz i kontroluj terminy przelewów! https://www.bank-ranking.pl/kiedy-dojdzie-przelew

    OdpowiedzUsuń
  34. Warto być na bieżąco z takimi sprawami.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.