Kiedy opłaca się przewalutować kredyt?
Walutę kredytu warto zmienić, gdy korzyści z przewalutowania są większe niż jego koszty. Taka sytuacja może mieć miejsce, kiedy oprocentowanie kredytu w nowej walucie będzie znacznie niższe niż obowiązujące w danej chwili.
Niższe oprocentowanie to jednak nie wszystko. Drugi czynnik wpływający na koszt kredytu to kursy walut. Zadłużenie się w walucie, która słabnie w stosunku do złotego powoduje, że musimy oddać mniej niż pożyczyliśmy. Natomiast jeśli przewidujemy, że waluta, w której jesteśmy zadłużeni, będzie się umacniała w dłuższej perspektywie, korzystne może być przewalutowanie kredytu na złotówki lub inną walutę, która będzie słabnąć.
Ważne jest, aby decyzja o przewalutowaniu kredytu była dokładnie przemyślana, gdyż tak jak napisaliśmy, wiąże się ona z dodatkowymi kosztami. Ponadto, dokonując przewalutowania, trzeba liczyć się z sytuacją ponownej oceny zdolności kredytowej, a więc koniecznością ponownego dostarczenia do banku dokumentów potwierdzających źródło i wysokość uzyskiwanego dochodu.
Wiele osób już przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu kredytu w danej walucie uważa, że teraz jest to bardziej opłacalne ze względu na korzystniejsze oprocentowanie, a w przyszłości będzie można przewalutować kredyt bez dodatkowych kosztów. Jest to tylko częściowo prawda. Banki kuszą brakiem prowizji od przewalutowania, ale musisz pamiętać o spreadzie walutowym, który pozwala im zarobić na przewalutowaniu kredytu, a oszczędność na racie czyni jedynie pozorną. Po przewalutowaniu możesz być winny bankowi więcej niż przed nim, a cały kredyt w rezultacie może stać się droższy.
Jeżeli zdecydujesz się na przewalutowanie kredytu, pamiętaj o kilku zasadach, pozwalających ograniczyć koszty i formalności związane z tą operacją. Po pierwsze, poznaj dokładnie warunki, na których będzie funkcjonował kredyt w nowej walucie. Dzięki wzrostowi cen nieruchomości może się okazać, że nowy kredyt będzie dla Ciebie tańszy z powodu korzystniejszej relacji kwoty kredytu do wartości nieruchomości (LTV). Po drugie, dokładnie oblicz, o ile więcej będziesz musiał zapłacić odsetek do końca trwania nowej umowy kredytowej. I wreszcie po trzecie – nie podchodź do decyzji o przewalutowaniu w sposób emocjonalny, opierając się na opiniach znajomych czy akcji reklamowej któregoś z banków. Nie kieruj się również aktualnymi zawirowaniami na rynku walutowym, gdyż możesz przez to podjąć pochopną decyzję. Przechodząc na nową walutę w momencie, gdy jej kurs spada, zamiast zaoszczędzić możesz stracić, gdyż Twój kredyt zdrożeje, a spłacana rata wzrośnie. Decyzja o przewalutowaniu musi być zatem przemyślana. Jeżeli potrzebujesz pomocy w jej podjęciu, poproś o radę swojego doradcę kredytowego. Ale pamiętaj, że to Ty płacisz raty i odpowiadasz za swoje decyzje.
źródło: finansowysupermarket
Zaprojektowane przez Freepik
Ja zrobiłam to w trochę inny sposób. Oczywiście mam kredyt hipoteczny w walucie obcej i spłacam go regularnie. Lecz sama poprzez kantor online https://cinkciarz.pl/ wymieniam sobie walutę gdyż wtedy otrzymuję bardziej korzystny dla mnie kurs. Czyli co miesiąc oszczędzam płacąc. To jest dopiero rozwiązanie :)
OdpowiedzUsuńTak an dobrą sprawę ja mam jeszcze do tego kartę wielowalutową https://www.igoriacard.com/ i za jej pomocą robię wszystkie płatności w walucie obcej. Zdecydowanie lepiej an tym wychodzę jeśli chodzi o kurs.
OdpowiedzUsuńW sumie ja to robię w trochę inny sposób. Zlecam przelew zagraniczny https://www.przelewy24.pl/blog/przelewy-zagraniczne-i-ich-realizacja-za-pomoca-przelewy24 na wskazane przeze mnie konto w walucie obcej i wtedy bezpośrednio środki te trafiają na to konto gdzie jest kredyt. W takim sposób wiele oszczędzam i nie muszę martwić się o to czy pieniądze dotrą czy nie.
OdpowiedzUsuńMoże i w niektórych przypadkach jest to opłacalne, ale wychodzę z założenia, że niestety jest to ryzykowne i po kilku latach może okazać się, ze bedziemy do tego dopłacać. Polecę Wam Ciekawy blog o finansach a szczególnie kredytach i pożyczkach http://zeroraty.pl/
OdpowiedzUsuńPrzewalutowanie może się opłacać jeśli obecnie płacimy bardzo wysokie raty kredytu wynikające z wysokiego kursu waluty i pod warunkiem, że ten kurs zmieni się na naszą niekorzyść. Zainteresowani wiedzą o kredytach hipotecznych? Jesli tak, koniecznie zajrzyjcie tutaj http://hipoteczneinfo.pl/
OdpowiedzUsuńJa raczej nie robiłam jeszcze przewalutowania, ale moim zdaniem na tą chwilę nie muszę tego robić. W takim wypadku jestem zdania, że jak ja korzystam z wymiany walut w https://cinkciarz.pl/wymiana-walut to i tak otrzymuję o wiele lepszy kurs niż w banku. W końcu kantor internetowy to najlepsze rozwiązanie.
OdpowiedzUsuńRaczej sytuacja frankowiczów pokazała czym grozi takie przewalutowanie kredytu, trzeba liczyć się z ryzykiem.
OdpowiedzUsuńPozdrawiamy
Niezwykle cenne informacje. Warto być na bieżąco w temacie dotyczącym finansów.
OdpowiedzUsuńTakie informacje są niezwykle cenne.
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis
OdpowiedzUsuńW tym wpisie znajduje się wiele ważnych i ciekawych informacji.
OdpowiedzUsuń