Odszkodowanie za śmierć bliskiego w wypadku komunikacyjnym


Strata osoby bliskiej w wypadku komunikacyjnym to niezwykle trudne doświadczenie życiowe, które jest przyczyną cierpienia fizycznego i psychicznego oraz strat majątkowych. W takiej sytuacji poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie za doznane krzywdy.

Odszkodowanie a zadośćuczynienie

Istnieje różnica pomiędzy odszkodowaniem a zadośćuczynieniem. Odszkodowanie to pokrycie powstałej szkody majątkowej. Jeśli poszkodowany w następstwie śmierci osoby bliskiej poniósł koszty lub utracił zarobek, a w wyniku złej kondycji fizycznej czy psychicznej musiał podjąć kosztowne leczenie może ubiegać się o odszkodowanie. Zadośćuczynienie natomiast to jednorazowa rekompensata pieniężna za doznane krzywdy, których bezpośrednią przyczyną jest śmierć osoby bliskiej. Zadośćuczynienie ma zatem wynagrodzić cierpienie psychiczne, ból po stracie osoby bliskiej, utratę więzi z poszkodowanym itp.


Gdzie składać wnioski?

Jeśli sprawca wypadku jest znany i posiadał polisę OC, możemy dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia bezpośrednio od jego zakładu ubezpieczeń. Gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia i nie można ustalić jego tożsamości, roszczenia odszkodowawcze należy skierować do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który jest instytucją zabezpieczającą interesy osób poszkodowanych w wypadkach i ich najbliższych. Jeśli sprawca jest znany, lecz nie posiadał polisy OC, odszkodowanie również wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, by następnie na podstawie regresu ubezpieczeniowego domagać się zwrotu wypłaconej kwoty od sprawcy zdarzenia.

Kim jest osoba bliska?

To najbliżsi członkowie rodziny – zazwyczaj współmałżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo. Kluczowe znaczenie ma jednak więź uczuciowa, bliskość relacji pomiędzy zmarłym a uprawnionym do zadośćuczynienia. Krąg osób poszkodowanych znacznie się rozszerza. Do ubiegania się o wypłatę zadośćuczynienia mogą być uprawnieni także dziadkowie, ojczym, pasierb, zięć czy synowa.

Jak długo można ubiegać się o zadośćuczynienie?

Zazwyczaj jest to okres 3 lat od momentu, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o sprawcy zobowiązanym do jej naprawienia. Najczęściej jest to dzień wypadku, w którym zginęła bliska poszkodowanemu osoba. W przypadku osób małoletnich przedawnienie liczone jest w inny sposób. Jeśli do wypadku doszło po 10.08.2007 r., czyli po wprowadzeniu nowelizacji Kodeksu Cywilnego, wówczas przedawnienie roszczeń np. za śmierć rodzica następuje dopiero 2 lata po uzyskaniu przez dziecko pełnoletności. W przypadku, gdy śmierć osoby bliskiej nastąpiła wskutek popełnienia przez sprawcę przestępstwa, przedawnienie następuje dopiero po 20 latach od dnia jego popełnienia.

Żródło: abcodszkodowan.pl
Foto: Freepik

9 komentarzy:

  1. Moim zdaniem dlatego warto jest się ubezpieczyć na życie i zapewnić tym samym ochronę finansową naszym najbliższym. Ostatnio rozglądałam się za ofertami i znalazłam na https://cuk.pl/ubezpieczenia/zdrowie_i_zycie/ubezpieczenie_na_zycie ubezpieczenie, które posiada wg mnie bardzo dobre warunki. Dzięki niemu jesteśmy w stanie ubezpieczyć siebie oraz naszą rodzinę na wypadek wystąpienia ponad 50 nieoczekiwanych zdarzeń.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja nigdy nie miałam takiej sytuacji i nikomu jej oczywiście nie życzę. Dlatego jestem zdania, że bardzo ważnym jet to, aby mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jeśli ktoś z nas szuka najtańszego OC na pojazd to w artykule https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/ świetnie ten problem został opisany.

    OdpowiedzUsuń
  3. dużo ciekawych pomysłów tutaj!

    OdpowiedzUsuń
  4. ale tu wiele fajnych wiadomości



    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.