5 sytuacji, w których nie możesz liczyć na kredyt inwestycyjny


Ze zrealizowanego przez Warszawski Instytut Bankowości i Związek Banków Polskich badania „Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa o usługach finansowych” wynika, że zdecydowana większość sektora MŚP najchętniej finansowałaby swoją działalność ze środków własnych. Niestety, nie wszystkie firmy taką możliwość posiadają.

Finansowanie ze środków własnych bywa utrudnione zwłaszcza w przypadku dużych inwestycji, dlatego też w takiej sytuacji polscy przedsiębiorcy najczęściej decydują się na zaciągnięcie kredytu. Badanie pokazuje, że na kredyt inwestycyjny decyduje się 44 proc. średnich firm oraz co trzecie mikro- i małe przedsiębiorstwo. O bankowe wsparcie wnioskować mogą w zasadzie wszyscy. Dostaną je jednak tylko ci, którzy będą w stanie sprostać stawianym przez bankom warunkom. A te ostatnie - jak pokazuje praktyka - w skuteczny sposób mogą ograniczyć możliwość zaciągnięcia kredytu.

Strata na koniec ubiegłego roku może przekreślić szanse na kredyt inwestycyjny

Jednym z dokumentów wymaganych od wnioskującego o kredyt inwestycyjny przedsiębiorcy jest ubiegłoroczny PIT. To właśnie na jego podstawie bank wylicza zdolność kredytową firmy. Jeżeli jednak w ubiegłorocznym zeznaniu bank zobaczy większą niż 5 proc. stratę, to wówczas wnioskodawca musi liczyć się z odmową udzielenia kredytu. Nie ma w tym jednak nic zaskakującego - dla banków finansowanie takiego przedsiębiorstwa jest po prostu ryzykowne.

Należy jednak pamiętać, że taka strata nie zawsze spowodowana jest złą kondycją przedsiębiorstwa, a poczynionymi przez nie inwestycjami. Jeżeli przedsiębiorca wytłumaczy, że stratę spowodowały zakupy przeznaczone na rozwój firmy, to nadal ma szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, dobrze jednak wiedzieć, jaką politykę na ogół przyjmują konkretne banki lub skorzystać z wiedzy konsultanta finansowego, który podpowie, w jakim banku mamy szansę na kredyt inwestycyjny– mówi Paweł Mazur z ANG Biznes.

Lepiej nie zawieszać działalności

Chwilowe kłopoty firmy często skłaniają przedsiębiorców do zawieszenia działalności. Dzięki temu nie muszą odprowadzać składek do ZUS i mogą przeczekać niekorzystny okres. Robią tak przede wszystkim firmy, które zajmują się działalnością sezonową, które poza kilkoma miesiącami w roku nie odnotowują większych przychodów. Niestety, okazuje się, że zawieszenie działania firmy w okresie krótszym niż 12 miesięcy przez złożeniem wniosku, może zdyskwalifikować przedsiębiorcę w procesie kredytowym. Banki traktują ponowne rozpoczęcie działalności jako nową datę rozpoczęcia jego funkcjonowania na rynku. W związku z tym staż krótszy niż 12 miesięcy jest uważany przez nie za krótki do prawidłowego wyliczenia zdolności kredytowej przedsiębiorstwa.

Zaległości w ZUS i US niemile widziane w banku

Przedsiębiorcy muszą się liczyć z tym, że podczas weryfikacji kredytowej zostanie również sprawdzona ich rzetelność w płaceniu składek do ZUS i Urzędu Skarbowego. Jeżeli z jakiegoś powodu starający się o kredyt inwestycyjny zalega z płatnościami, to aby otrzymać kredyt musi je jak najszybciej spłacić lub dogadać się z instytucjami, żeby zgodziły się rozłożyć należność na raty. W przeciwnym razie bank może wydać negatywną decyzję, szczególnie jeśli przedsiębiorca stara się o wyższą kwotę kredytu.

Niektóre branże mają pod górkę

Może się okazać, że starający się o kredyt inwestycyjny przedsiębiorca dostanie odmowę już na samym początku procesu. Niektóre branże nie są przez banki w ogóle obsługiwane, np. hazardowa, zbrojeniowa czy finansowa, a niektóre są bardzo dokładnie przez nie weryfikowane.
- Należą do nich między innymi branża budowlana i transportowa – dodaje Paweł Mazur. - Wiele banków bardzo krytycznie podchodzi również do rolników, zwłaszcza tych, którzy prowadzą działy specjalne produkcji rolnej. Może się okazać, że to, co wpiszemy jako główną działalność podczas procesu rejestracji firmy, wpłynie na późniejsze starania o finansowanie w banku. Wybierając zatem kody PKD, sprawdźmy, jak do danej branży podchodzą banki, aby nie przekreślić już na starcie swoich szans na kredyt.

Źródło: egospodarka.pl
Foto: freepik

24 komentarze:

  1. Cenne informacje. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Zawsze najlepiej finansuje się różnorodne inwestycje z własnych środków, jednakże nie zawsze jest to możliwe. Wtedy korzystać trzeba ze specjalnych programów, dzięki którym otrzymać możemy dofinansowanie lub po prostu z kredytów inwestycyjnych. Jeśli chcemy być do przodu przed konkurencją to musimy inwestować. Inaczej nie da rady ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawie napisane, szczerze mówiąc nigdy nie myślałam, że takie problemy mogą być przeszkodą. Jedyna sytuacja, kiedy musiałam pożyczyć pieniądze to wtedy kiedy brałam pożyczkę 0% na zepsutą lodówkę, ale wówczas odbyło się wszystko sprawnie i bezproblemowo. Od 2 lat prowadzę własną działalność i szczerze mówiąc Twój wpis dał mi bardzo do myślenia, bo przyszłościowo chciałabym ją rozwijać.

    OdpowiedzUsuń
  4. Na pewno warto się starać o taki kredyt, szanse mimo wszystko są spore, szczególnie jeśli firma potrzebuje pomocy na część inwestycji, posiada własne środki.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo przydatne informacje. Starając się o kredyt tego typu musimy pamiętać o wszystkich wymaganiach jakie czekają na nas w banku.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawy wpis! Zawiera bardzo wiele przydatnych informacji. Nie jest łatwo wziąć kredyt i trzeba o tym pamiętać.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo ciekawy wpis i przydatne informacje. Nawet nie spodziewałem się, że takie problemy mogą stać na przeszkodzie. Nigdy nie korzystałem z takiego źródła finansowania, więc nie mam doświadczenia. Zazwyczaj jeśli potrzebuje pilnie gotówki to wybieram prosty kredyt chwilówka, bo nie muszę martwić się zbędnymi formalnościami. Ale może kiedyś przyda mi się ta wiedza. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetne informacje. Rozglądam się właśnie za takim kredytem i na szczęście żadna z tych 5 sytuacji mnie nie dotyczy, więc jestem troszeczkę uspokojony. Mam nadzieję, że załatwianie takiego kredytu nie będzie trudne.

    OdpowiedzUsuń
  9. Kiedy chcemy wziąć kredyt na rozwój firmy, oczywiście trzeba spełniać określone warunki. Najlepiej iść do banku i porozmawiać, omówić wszystkie dokumenty, czy w ogóle kredyt nam przysługuje.Kredyt inwestycyjny na pewno pomoże w rozwoju biznesu.

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo przydatny wpis. Wszystko co powinniśmy wiedzieć na ten temat.

    OdpowiedzUsuń
  11. Pomocne wskazówki i porady. Niestety taki kredyt ma swoje wymagania, które należy w pełni spełnić.

    OdpowiedzUsuń
  12. Artykuł pełen przydatnej i cennej wiedzy. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  13. Muszę przyznać, że można znaleźć u Ciebie masę cennych informacji.

    OdpowiedzUsuń
  14. Zawsze warto poradzić się dobrego biura kredytowego. Idealnie wyjaśnią i podzielą się profesjonalną opinią prawną na temat tego jaki chcemy, i jaki możemy wziąć kredyt z naszymi finansami.

    OdpowiedzUsuń
  15. Nie zdawałam sobie sprawy z istnienia takich przeszkód

    OdpowiedzUsuń
  16. Z pewnością skorzystam z tych przydatnych informacji.

    OdpowiedzUsuń
  17. Niezwykle pouczający jest ten wpis. Bardzo mi się podoba.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.